agactan_kitaba_uzanan_yolculuk_2_bolum
Yeniden DoÄŸuÅŸun Hikayesi – 2.Bölüm
Blog Category 8 sene ago Yorum Yapılmamış

Silolarda geçirdiğimiz günler ve dönüşümümün hızla ilerleyişiyle biraz bitap düşmüştüm. Ne kadar uyuduğumu hatırlamıyorum ama günler geçmiş olmalı. Geldiğimiz yer, ayrıldığımız yerden çok farklıydı. Derin bir mürekkep kokusu ve hızla çalışan makinelerin ritmik senfonisi buranın basım evi olduğunu düşündürttü bana.

Evet, öyleydi… Basım için sıramızı bekliyorduk. Arada fısıldaşmalar, içeri girip çıkanların muhabbetlerine kulak kabartmalar ve dışarıdan birinin duyacağından endişelendiğim  kalp çarpıntılarım…

Çok yoğunlardı… Her dakika kolilerce kitaplar çıkıyordu dışarı. Veda eden, aramızdan ayrılan arkadaşlar da olmuştu. Ama henüz rengarenk bir çocuk kitabı basımı gerçekleşmemişti.

Uzak olduğundan kitaplardaki yazıları okuyamıyordum ama kapak dizaynına bakıyordum. Çocuk kitabı gökkuşağı gibi olurdu değil mi, allı, morlu …

İçten içe kaygılanmaya başlamıştım. Saatlerce dua ettim. Sıra bana gelmek üzereyken kapağında çocukların ve çizilmiş sarayların olduğu bir kapak dizaynı gördüm. Az daha yaklaşınca kitabın adı netleşti: DEDEMİN MASALLARI. Haykırmak, “burdayım buradayım” diye bağırmamak için kendimi zor tuttum. İşte ben o dedeydim.

Tiraj kaçtı, ne kadar basılacaktı, acaba bana sıra gelecek miydi?  Her geleni pür dikkat dinlemeye başladım. Sabaha karşı içinde bulunduğum bobin basıma alındı. Görmeyin bizdeki bayramı…  El ele vermiş şenlik halayları çeken çocuklar gibiydik.

yeniden_dogus

Sabah yepyeni sayfalarım, rengarenk kapağımla ve bağrımdaki mis gibi mürekkep kokusuyla çok güzel bir masal kitabı olmuştum.

“DEDEMİN MASALLARI” içinde 100 adet kısa masal bulunan bir çocuk kitabıydı. Tıpkı hayal ettiğim gibi…

Üstelik tarif bile edilemez bir mutlulukla yepyeni dostlarım da olmuştu. Uçan Halı, Alaycı Tavşan, İnatçı Eşek ve yüzlercesi …

Basımevinden ayrılma vakti gelmişti.  Çocuklarla buluşmadan evvelki son yolculuğumuz başlayacaktı.

Kimin kitabı olacaktım, beni sevecek miydi, beni özenle saklayacak mıydı? Korku dolu düşüncelerle uykuya daldım.

Rüyalarımda torunumu ve ışıkla beni okuyan gözlerini görebilmek dileğiyle…