Ağaçtan kitaba
Yeniden DoÄŸuÅŸun Hikayesi – 1.Bölüm
Blog Category 8 sene ago Yorum Yapılmamış

Bu bir yeniden doÄŸuÅŸ hikayesidir.

Ben aslında çokkk yaşlıyım. El ve ayak parmaklarınız ile sayamayacağınız kadar. Önceleri göklerden sizlere bakar, güneşin zararlı ışıklarından sizi korur, nefesinize nefes katar, dallarımda büyüyen yemişlerle sizleri beslerdim.  Şimdi ellerinizdeyim… Işığımla gözlerinizi ve zihninizi aydınlatıyorum, başka bir formda göklerden ellerinize indim.

Böyle başlıyor hikayem benim.

Yıllarca görev yaptığımız ormanda bir gün ellerinde kağıtlar ve değişik aletler olan şapkalı insanlar geldi. Ölçtüler, biçtiler bizi. Anlaşılan o ki; görev devri zamanı gelmişti. Gençlere bırakacaktık buraları, müthiş bir heyecan kaplamıştı hepimizi. Söylediklerine göre çocuklara uzaktan bakmayı bırakacak, onların büyümesine şahit olacaktık. Adımız kitap olacakmış, üzerinde yüzlerce yazı olan. Ben, koca çınar, DEDE olacaktım, masal anlatan…

yeniden_dogus

Yaş gruplarımıza göre ayrıldık. Fabrikaya götürdüler bizi. Sonra kuturlarımızı ölçüp tasnif ettiler. Ardından kocaman havuzlara alındık, güzelce yıkandık, temizlendik. Sonra kırışıklıklarımızı düzelttiler. Koca çınar nerde kaldı, delikanlı oldum ben! Ardından benim gibi gençleşen diğer dostlarımla beraber silolara dolduk selüloz olmak için. Kalın ve çok sıcak silindirlerden geçtik. Yıllardır nem, rüzgar, yağmur nedeniyle kireçlenen gövdeme bu sıcak banyo yeniden doğuş gibi geldi. Sonra kuruduk, ıslaklıktan eser kalmadı. Küçük küçük sayfalara ayrıldık. Ve heyecanlı bir bekleyiş başladı.

En büyük isteğim bir çocuk kitabı olmaktı. Yıllarca dallarımda oynamış, sallanmış o minicik yüreklere girmek; daha ne isteyebilirdim ki?

Peki yazarım kim olacaktı? Hangi duyguları aktaracaktı sayfalarıma hepsi birer merak konusuydu benim için.

Siz şimdi bu ihtiyarın dileği gerçek oldu mu diye merak ediyorsunuz değil mi?

Onu da sonra anlatayım, yoruldum biraz, dinlenmem gerek.

Sonraki serüvenimde görüşmek üzere…