Untitled-1
Türk Gıda Kodeksi Baharat Tebliği
Blog Category 4 sene ago Yorum Yapılmamış

10 Nisan 2014 tarihi itibariyle gıda işletmelerinin baharat çeşitlerini “ambalajlı” olarak servis etmelerinin zorunlu olduğunu biliyor musunuz?

10.04.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Türk Gıda Kodeksi Baharat Tebliği”ne göre; piyasaya arz edilen baharatların uygun malzemeden yapılmış kaplarda ve ortam koşullarından gelebilecek bulaşmalara engel olacak şekilde, kapalı olarak, güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde sergilenmesi zorunludur. Tebliğin yayım tarihinden önce faaliyet gösteren işletmelerin 1 yıl içerisinde tebliğ hükümlerine uyması gereklidir.

Umur Basım olarak, Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği’ne uygun ambalaj üretimimiz ve dolum hizmetimizle size özel tek kullanımlık paketleme çözümleri sunuyoruz. “BRC Food Kategori A” belgesine sahip ilk firma olarak, gıda paketlemesi kategorisinde hijyenik koşullarda üretim ve dolum yapıyoruz.

Detaylı bilgi ve siparişleriniz için 0850 201 8687 (UMUR) Müşteri İletişim Hattı’nı arayabilir veya musteri@umur.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği için tıklayınız.
Baharat Tebliği’ni incelemek için tıklayınız.