kagittan-sanata
Kağıttan Sanata…
Blog Category 8 sene ago Yorum Yapılmamış

Bir kağıttan ne tür şekiller yapabileceğinizi düşündünüz mü hiç? Kedi, gül, fil, lale, kelebek, bebek… Aslında hayal gücümüzü çok fazla zorlamamıza gerek yok, çocukluğumuzu hatırlamamız yeterli. Çocukken yaptığımız kağıttan uçakları…

Kağıttan sanat yapmanın ismi; Origami. Japonca “ori (katlamak)” ve “gami (kağıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana geliyor. Origaminin en önemli kuralı yapıştırıcı ve makas kullanmadan, sadece kağıt katlama işlemiyle yapılması. Ancak günümüzde ortaya atılan modern origami kavramı ile kesme ve yapıştırma işlemleri ile de origami yapılabiliyor.

Origamide, genellikle kare kağıt parçalarını sadece katlayarak çeşitli canlı ve cansız figürler oluşturuluyor. Dikdörtgen kağıtlardan, hatta kağıt paralardan yapılan modeller de oldukça fazla.

Klasik ve parçalı olmak üzere iki farklı origami çeşidi bulunuyor. Klasik origami genellikle tek parça kağıttan yapılıyor. Nadiren de olsa iki ya da üç parçanın kullanıldığı klasik origamiyle çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılabiliyor. Parçalı origami ise birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşuyor ve hayvan veya eşya gibi somut figürlerden çok, üç boyutlu geometrik figürlerin yapılmasında kullanılıyor. Parçalı origamide aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebiliyor.

Origami nasıl ortaya çıktı?

Turna KuÅŸu

Turna KuÅŸu

Keyifli vakit geçirmemizi sağlayan, hayal gücümüzü ve el becerimizi geliştiren origaminin ortaya çıkışının ne yazık ki hüzünlü bir hikayesi var.  2. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima’ya atılan nükleer bomba nedeniyle lösemi olan 11 yaşındaki Sadako Sasaki isimli kız çocuğu, iyileşme umuduyla turna kuşu yapmaya başlar. Çünkü Japon kültüründe 1000 adet turna kuşu yapanın uzun ve iyi bir yaşam süreceğine inanılır. Ancak Sadako, 664. turnasını bitirdikten sonra hayata veda eder. Yine de arkadaşları, eksik kalan 336 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. Postacılar Sadako öldükten sonra, aylar boyunca, diğer çocukların yapıp yolladığı kâğıttan turna kuşlarını hastaneye götürürler. Bugün sayısı milyonları bulan bu turna kuşları Japonya’da bir müzede sergileniyor.

Sadako’nun anısına bombanın atılışın her yıl dönümü olan 6 AÄŸustos’ta Japonya ve dünyadan çocuklar evrensel barış adına turna kuÅŸu yapıp, Sadako’nun HiroÅŸima’daki anıtına gönderirler.

Kağıttan Turna Kuşu Yapımı