Untitled-1
İskambil Kağıtları Neyi İfade Ediyor?
Blog Category 7 sene ago Yorum Yapılmamış

İskambil kağıtlarıyla oyun oynarken ya da fal bakarken üzerindeki desenlerin anlamını, bu anlamları kartlara kimlerin yüklediğini, kısacası iskambil kağıdının nasıl icat edildiğini merak ettiğiniz oldu mu hiç?

Aslına bakarsanız, iskambil kağıtlarını kimin bulduğu bilinmiyor. Rivayete göre, kağıtlara ilk olarak 7. ve 10. yüzyıllar arasında Çin ve Hint toplumlarında rastlanıyor. 13. Yüzyılda Marco Polo tarafından Avrupa’ya getirildiği tahmin edilen kağıtların Arabistan’dan da geldiğini iddia edenler var.

Rivayetleri bir kenara bırakıp kesin bilgilere bakacak olursak; kartlar bugünkü ÅŸekilleriyle ilk olarak Fransa’da kullanıldığı biliniyor.  14. yüzyıl Fransa’sında 4 sınıf vardı ve kupa, maça, karo ve sinek bu 4 sınıfı temsil etmekteydi. Kupa kalkana benzeyen ÅŸekli ile asil sınıfı ve kiliseyi, maça mızrağın ucunu çaÄŸrıştıran ÅŸekli ile orduyu, karo ticari deniz iÅŸletmelerinin eÅŸkenar dörtken kiremitlerinden esinlenerek orta sınıfı, sinek ise yonca yaprağına benzeyen ÅŸekli ile köylüyü temsil ediyordu. Bugün briç, poker veya benzeri oyunlarda kupanın en deÄŸerli, sineÄŸin ise en deÄŸersiz kart olmasının nedeni bu sınıflamadır.

BaÅŸka bir bilgiye göre ise; kupa simgesi krallığı, maça simgesi kupa krallığındaki şövalyeleri, karo simgesi kupa krallığında bir ÅŸehri ve sinek simgesi de kupa krallığındaki köylüleri simgeler. BaÅŸka bir söylenti de papazlar üzerinedir. Söylentiye göre papazlar tarihî kiÅŸileri simgeler. Kupa Papaz Åžarlman, Maça Papaz Kral Davud, Karo Papaz Julius Sezar, Sinek Papaz Büyük Ä°skender’i simgelemektedir.