Untitled-1
Daktilo Nasıl İcat Edildi?
Blog Category 7 sene ago Yorum Yapılmamış

Bilgisayarın, buna bağlı olarak da klavyelerin hayatımıza girmesiyle yavaş yavaş kenara itilen, üretimi neredeyse bitmek üzere olan daktilonun nasıl icat edildiğini merak ediyor musunuz?
Tipograf adı verilen ve oldukça yavaş yazan ilk daktilo, 1829 yılında William Austin Burt tarafından gerçekleştirildi. 40 yıl sonra, 1868 yılında, Sholes, ilk pratik daktiloyu icat etti. 1878 yılında Remington’un yaptığı daktilo ise bir dikiş makinesinin üzerine yerleştirilmişti ve şaryo, dikiş makinesinin pedalına benzeyen bir pedalla döndürülüyordu. Bu makine, büyük ve silik harf yazabiliyordu. Ancak fiyatı oldukça yüksekti ve bu nedenle piyasaya sürülemedi.

shutterstock_118396834

 

Günümüzde halen kullanılan Q klavyeyi icat eden mucit Sholes’in 1868’de yaptığı makineyi inceleyen Thomas Edison, çubuğun elektromıknatısla hareket ettiği elektrikli daktilo makinesini yaptı. Edison, bu makinenin patentini 1872 yılında aldı. Farklı denemelerden sonra 1930 yılında seri halde üretilen elektrikli makinelerin satışına başlandı.

 

Geçmişte kaldığı düşünülse de, günümüzde daktilolar halen kullanılıyor. 2011 yılının Nisan ayında basında çıkan ‘Hindistan Mumbai’de kurulu son daktilo üreticisi olan Godrej and Boyce kapandı” şeklindeki haberlere kısa sürede yalanlandı. Dünyada halen daktilolar üreten fabrikaların faaliyetlerini sürdürüyor.