Untitled-1
Basılı Kurumsal Kimlik Materyalleri Nelerdir?
Blog Category 7 sene ago Yorum Yapılmamış

Kurumsal hayatımızın en sık dillendirilen tanımlaması olan kurumsal kimlik, kurumun kendisini ifade etme biçimidir. Tanımını yapmamız gerekirse; kurumsal kimlik, bir kurumun şirket içinde/dışında duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır. Bu haliyle kurumsal kimliği kurumun imzası veya görünen yüzü şeklinde ifade edebiliriz.

Kurumsal kimlik, kurumun iç ve dış tüm pazarlama faaliyetlerini şekillendirir. Kurum logosunun nerede ne şekilde kullanılacağı, tüm pazarlama çalışmalarının ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı kurumsal kimliğe göre belirlenir. Böylelikle, kurumsal kimlik firma ile özdeşleşerek tüketicinin aklına kazınır.

Kurumsal kimlik çalışmalarının temelinde firmanın logosu yer alır. Logonun renklerinin her durumda aynı değerde basılması, yazı tipinin hiçbir zaman değişmemesi kurumsal kimliğin en önemli noktalarıdır.

 

Basılı Kurumsal Kimlik Materyalleri

– Kartvizit

- Antetli Kağıt

– Antetli Zarf

– Sunum Dosyası

 

Kurumsal Kimlik Materyali Bastırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kartvizit: Kartvizitlerin üzerinde sahibinin adı-soyadı, bağlı olduğu kurum/şirket, unvanı ve iletişim bilgileri yer alır. Tüm bu bilgilerin kenar boşlukları ve logoyla mesafesi de kurumsal kimlik çerçevesinde belirlenir. Kartvizitin doğru bir şekilde basılabilmesi için tüm bu bilgiler ve logonun pantone numaraları matbaa ile paylaşılmalıdır.

Antetli Kağıt: Firmaların resmi ve özel yazışmalarında kullandıkları evraktır. Üzerinde firmanın logosu ve iletişim bilgileri bulunur. Firma logosu kağıdın sol veya sağ üst kısımda yer alır. Genellikle A4, 1. hamur kağıda basılmakla birlikte, kağıt seçimi hedef kitleye veya amaca yönelik olarak değişebilir. Fantezi kağıtlara basılan antetli kağıtlar da vardır. Bu sebeple, firmaların tercih ettikleri kağıt çeşidi ve gramajını matbaaya bildirmesi gereklidir.

Antetli Zarf: Günümüzde zarflar sadece içerisindeki evrakı değil, firmanın imajını da taşıyor. Dolayısıyla zarfların kurum kimliğini ve prestijini doğru bir şekilde ifade etmesi büyük önem taşıyor. Tüm basılı kurumsal kimlik çalışmalarında olduğu gibi, antetli zarf basımında da logo renkleri, zarf çeşidi, ölçüsü ve firmanın iletişim bilgileri hatasız ve eksiksiz olarak matbaaya iletilmelidir.

Sunum Dosyası: İçerisine antetli kağıt, teklif, sunum vs. gibi belgelerin konulduğu dosyadır. Firma imajını ve kimliğini yansıtır. Kartvizit konulması amacıyla cepli olarak üretilen çeşitleri de vardır. Sunum dosyasının tasarımı kadar ölçüleri, özel kesimi, dış ya da iç baskısı da önemlidir. Genelde A4 ebadında üretilmekle birlikte özel ölçülerde de hazırlanabilir. İç kısımlar renksiz, tek renk ya da renkli basılabilir. Dış kapakta selofan, yaldız, gofre ve lak uygulanabilir. Sunum dosyası bastırmak isteyen firmaların dosyanın özelliklerini matbaaları ile paylaşmaları gereklidir.